1.Проекту рішення  «Про ставки єдиного податку»

2. Аналіз регуляторного впливу проекту регуляторного акта – рішення Першотравневської сільської ради «Про встановлення ставок єдиного податку»


Мозолевська сільська рада
Нікопольський район Дніпропетровська область
Проекти рішень
від 14 червня 2021р. № 1464
07 сесія
VIII скликання
Про затвердження проекту рішення «Про ставки єдиного податку»
Опубліковано 14 червня 2021


На виконання Податкового кодексу України, Закону України від 23.11.2018 року № 1791-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада

В И Р І Ш И Л А :


Затвердити проект рішення «Про ставки єдиного податку»:


  • «Встановити з 1 січня 2022 року на території Першотравневської сільської ради ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність . з розрахунку на календарний місяць:

  • 1) для першої групи платників єдиного податку - 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

  • 2) для другої групи платників єдиного податку - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.


2.     Контроль за виконання цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, комунальної власності, житлово – комунального господарства, енергозбереження, транспорту та благоустрою                    (Горбик О.В.).

 

 

 

Першотравневський сільський  голова                         Т.ЛИТОВЧЕНКО


Аналіз

регуляторного впливу проекту регуляторного акта – рішення Першотравневської сільської ради «Про встановлення ставок єдиного податку »


І. Визначення проблеми

 

Аналіз регуляторного впливу проекту рішення сільської ради «Про встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва Першотравневської сільської ради» підготовлено на виконання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від                  11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (Постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1151 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308).

Питання залучення в перший рік регулювання 2163,9 тис. грн.. до бюджету Першотравневської сільської ради від платників єдиного податку І, ІІ групи пропонується вирішити шляхом ухвалення рішення сільської ради з урахуванням вимог чинного законодавства та в межах повноважень, делегованих органам місцевого самоврядування.

Ці надходження до бюджету сприятимуть більш повному фінансуванню соціально важливих цільових програм.

Ухвалення рішення з цього питання необхідне для прозорого ефективного застосування ставки єдиного податку, здійснення контролю за своєчасністю та повнотою проведення платежів. У цьому випадку причини виникнення проблеми – це безпосередня вимога законодавства та необхідність отримання  до сільського бюджету у перший рік регулювання 2163,9 тис. грн. Органи місцевого самоврядування ухвалюють рішення сільської ради про податки та збори відповідно до вимог Податкового кодексу України (надалі – Кодекс).

За інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прогнозовано в перший рік регулювання чисельність платників єдиного податку І та ІІ групи по Першотравневській сільській раді складе 147 суб’єктів господарювання, у тому числі: І групи – 49 суб’єктів господарювання, ІІ групи – 98 суб’єктів господарювання ( 251 платник єдиного податку)

На кількість суб’єктів господарювання можуть уплинути зміна групи платників податків та системи їх оподаткування, економічна ситуація, оскільки працездатне населення шукає джерела доходу за територіальними межами країни й сільської ради.

Прогнозний обсяг надходжень до бюджету Першотравневської сільської ради у перший рік регулювання від сплати єдиного податку платниками І та ІІ групи складе – 2163,9 тис. грн.., у тому числі від сплати платниками І групи – 145,9 тис. грн.., ІІ групи – 2018,0 тис. грн.

Для розрахунку прогнозних показників суми витрат суб’єктів малого підприємництва враховувалися основні прогнозні макропоказники економічного й соціального розвитку України (Постанова Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року №671 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки», лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік»), відповідно до яких прогнозований розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений законом на 01 січня податкового (звітного) року (надалі – прожитковий мінімум), складає у 2022 році – 2 481 грн., 2023 – 2 684 грн., мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (надалі – мінімальна заробітна плата)  у 2022 році – 6 700 грн.,  2023 – 7 176 грн.

         Відповідно до статті 12 Кодексу сільська рада в межах повноважень ухвалює рішення про встановлення місцевих податків і зборів. Згідно зі статтею 10 Кодексу єдиний податок належить до місцевих податків і фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців установлюються сільською радою в межах розміру ставок, визначених Кодексом (для І групи платників єдиного податку – у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, для ІІ групи платників єдиного податку – у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати).

Фіксовані ставки встановлюються для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність залежно від її виду згідно з Кодексом, з розрахунку на календарний місяць.

Відповідно до статей 291, 293 Кодексу органами місцевого самоврядування розміри ставок єдиного податку встановлюються для суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності й належать до таких груп платників єдиного податку:

- І група – фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню (визначених статтею 291.7 Кодексу) і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня податкового (звітного) року;

- ІІ група – фізичні  особи-підприємці,  які  здійснюють  господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах, одночасно не перевищує 10;

обсяг їх доходу не перевищує 834 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Отже, у зв’язку з викладеним, виникла необхідність ухвалити рішення про  встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва  Першотравневської сільської ради І та ІІ групи для застосування їх з 01.01.2022 року.


Основні групи, на які проблема справляє вплив:

Таблиця 1

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

Члени територіальної громади отримують упевненість у   можливості   виконання   со-

ціально-економічних програм при прогно-зованому надходженні до бюджету Першотравневської сільської територіальної громади від сплати податків, у тому числі єдиного в перший рік регулювання –   2163,9 тис. грн

-

Органи місцевої                влади

Органи місцевого самоврядування                       виконують вимоги Податкового кодексу України в частині встановлення місцевих податків; забезпечується сприятливий клімат для само зайнятості населення (шляхом започаткування власної справи); зберігаються наявні та створюються додаткові робочі місця, забезпечується наповнення бюджету Першотравневської сільської ради  прогнозовано в перший рік регулювання –2163,9 тис. грн..


-








Суб’єкти                 господарювання,








у тому числі, суб’єкти мікро(малого)                     підприємництва

Впливає на суб’єктів господарювання, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками І та ІІ груп, прогнозовано в перший рік регулювання – 300 осіб, з урахуванням даних, наданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області*



300 осіб

Не справляє вплив на суб’єктів госпо-дарювання, які обра-ли загальну систему оподаткування або є платниками єдиного податку ІІІ та IV груп


 

Крім того, вказана проблема впливає на рівень життя в  Першотравневській  сільської територіальної громади,  на виконання соціальних, економічних програм, що фінансуються з сільського бюджету.

Питання наповнення бюджету Першотравневської  сільської територіальної громади, що забезпечується надходженнями, у тому числі через встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців І та ІІ груп платників єдиного податку за видами господарської діяльності, є сферою загальних інтересів суб’єктів господарювання (фізичних осіб-підприємців), органів місцевої влади й громади Першотравневської сільської ради.



Ринкові механізми не можуть бути застосовані при адмініструванні місцевих податків. Доцільним є втручання держави шляхом делегування повноважень з установлення розміру ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва органам місцевого самоврядування, як це визначено Кодексом.

Розв’язання проблеми встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва за допомогою ринкового механізму неможливе, оскільки чинним законодавством передбачено, що  встановлення місцевих податків і зборів згідно з повноваженнями, визначеними в статті 12 Кодексу, можуть здійснювати тільки органи місцевого самоврядування.

У разі відсутності регулювання, не буде забезпечено надходження єдиного податку від платників І та ІІ груп, контролю за правильністю нарахування, повнотою й своєчасністю сплати, передбачених пунктом 10.2  статті 10 Кодексу. Ураховуючи підпункт 12.3.5 статті 12 Кодексу, у разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів, сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаних територіальних громад, створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.

. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді , оскільки відсутність надходжень до бюджету  сільської ради ставить під загрозу виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери, виплату заробітної плати працівникам, які фінансуються з бюджету сільської ради, та інше.

Кожен податок є важливою складовою доходів сільського бюджету, оскільки забезпечує внесок у його наповнення. Згідно з бюджетним законодавством єдиний податок є одним з джерел надходжень бюджету Першотравневської сільської ради, за рахунок якого утримуються бюджетні установи, що забезпечують надання послуг населенню в галузях освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, фізичної культури та спорту. Також фінансуються соціально важливі місцеві цільові програми, зокрема:

Комплексна Програма соціального захисту населення у сільській територіальній громаді  Першотравневської сільської ради на 2021-2024 роки, у рамках якої надаються різні види матеріальної допомоги, компенсаційних виплат най вразливішим верствам населення та пільговикам, придбання житла учасникам АТО. На її виконання щороку необхідно понад 1900,0 тис. грн..;

Програма фінансування утримання та забезпечення діяльності Нікопольського районного територіального центру соціального обслуговування       ( надання соціальних послуг) на 2021 рік спрямована  на підтримку діяльності закладу для створення умов для  досягнення всебічного захисту законних прав мешканців Першотравневської сільської ради на забезпечення надання соціальних послуг  громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і  потребують  сторонньої допомоги, за місцем проживання, в умовах стаціонарного, тимчасового або денного перебування, На її виконання в сільському бюджеті щороку планується передбачати кошти в сумі більше 4485,6 тис. грн..;

         Програма фінансування на утримання об’єктів спільного користування та забезпечення діяльності  КП «Нікопольська лікарня» Покровської сільської ради на 2021 рік» та КНП « Нікопольський районний центр первинної медико- санітарної допомоги» спрямована  на забезпечення високого рівня здоров’я та покращення життя населення, необхідності поліпшення якості надання медичної допомоги населенню, покращенню матеріально-технічної бази, забезпечення надання планової висококваліфікованої лікувально-діагностичної допомоги дорослому та дитячому населенню.  На її виконання щороку необхідно понад 4070,0 тис. грн;

            Крім того великий обсяг фінансування направлено на виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку сільської ради на 2021 рік, яка визначає напрямки у сферах житлово-комунального та дорожнього господарства, благоустрою тощо, а також на виконання інших програм, прийнятих сільською радою.

Стабільність надходжень, що формують доходи загального фонду  сільського бюджету, дозволяє забезпечити безперебійну його життєдіяльність у різних сферах, забезпечити своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, провести всі інші соціально важливі видатки, отримати всім мешканцям громади суспільні послуги в тій чи іншій сфері, якою опікуються органи місцевого самоврядування.

Проблема не може бути розв’язана за допомогою діючих регуляторних актів, оскільки у 2021 році до Першотравневської сільської територіальної громади приєдналися дві громади та одна сільська ради.

Кожна з цих територій приймали свої рішення щодо встановлення ставок місцевих податків і зборів.  Таким чином, вказана проблема потребує розв’язання шляхом прийняття єдиного рішення Першотравневською сільською радою «Про встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва Першотравневської сільської ради».


ІІ. Цілі державного регулювання

 

Проект рішення сільської ради спрямований на розв’язання завдання, визначеного в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу. Цілями державного регулювання є:

установлення ставок єдиного податку відповідно до вимог Кодексу для суб’єктів господарювання – платників податку І та ІІ груп залежно від виду господарської діяльності;

отримання до  бюджету Першотравневської сільської територіальної громади надходжень від сплати єдиного податку в перший рік регулювання майже 2163,9 тис. грн..;

забезпечення виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо. 

Індикаторами в досягненні цілей можуть бути:

кількісний – прогнозні показники надходжень до сільського бюджету  при сталій чисельності платників податку в перший рік регулювання складуть 2163,9 тис. грн..: І група – 145,9 тис. грн.., ІІ група – 2018,0тис. грн. Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання – 300 осіб:                          І група – 49 осіб, ІІ – 251 осіб. Надходження від сплати єдиного податку забезпечить економічний розвиток сільської ради, населення отримає вигоду у вигляді збільшення розміру соціальних відрахувань;

часовий – упровадження регуляторного акта відповідно до чинного законодавства. До  сільського бюджету в перший рік регулювання надійде 2163,9 тис. грн.., щомісячно буде надходити 180,3 тис. грн..;

якісний – рівень ознайомлення з вимогами регулювання.

Ухвалення рішення сприяє підвищенню рівня податкової дисципліни, ефективності  контролю  державної  податкової  служби  в частині наповнювання  сільського бюджету,  своєчасності сплати податку та забезпечення фінансування цільових програм.

Дотримання правових аспектів буде виконано шляхом направлення копії ухваленого рішення сільської ради про встановлення місцевих податків чи зборів у електронному вигляді  та заповнені форми стосовно прийнятих ставок єдиного податку,  податкових пільг із сплати податку в десятиденний строк з дня ухвалення рішення до контролюючого органу, у якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків і зборів, але не пізніше 25 липня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків і зборів або змін до них (стаття 12.3.3. Кодексу, Постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 року №1330).

 

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

 

Таблиця 2

 

Вид альтернативи

 

Опис альтернативи*

1

2

Альтернатива 1*

Установлення мінімального                  розміру ставок (оскільки мінімальний розмір не встановлено, він дорівнює 0)

Альтернатива не є прийнятною, оскільки вона веде до відмови від використання економічних ресурсів сільської ради, що спрямовуються на фінансування його інфраструктури. У разі не встановлення відповідних ставок,  сільський бюджет втратить надходження єдиного   податку   у  зв’язку  з установленням мінімальної ставки. Такі втрати складуть прогнозовано в перший рік регулювання  2163,9 тис. грн. Негативний вплив буде завдано територіальній громаді, оскільки відсутність надходжень ставить під загрозу виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, тощо

Альтернатива 2

Установлення фіксованих ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців І групи платників податку (10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) і ІІ групи (                10 %  розміру мінімальної заробітної плати) з розрахунку на календарний місяць

Альтернатива є частково прийнятною, так як надходження до бюджету будуть меншими, що не дозволить в повній мірі проведення фінансування соціально важливих питань. З уведенням у дію запропонованого регуляторного акта будуть упорядковані відносини між суб’єктами господарювання та податковими органами й органами місцевого самоврядування в питаннях сплати єдиного податку фізичними особами – підприємцями І та ІІ груп платників єдиного податку.



Альтернатива 3

Установлення фіксованих ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців за максимальною ставкою в 10% від  прожиткового мінімуму для І групи та за максимальною ставкою в 20% від мінімальної заробітної плати – для ІІ групи


Застосування альтернативи є найбільш прийнятним Установлення максимальних ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців єдиного податку забезпечить додаткові надходження до  сільського бюджету, упорядкує  відносини  між  органами  влади  та суб’єктами господарювання в питаннях сплати єдиного податку.

Прогнозні показники надходжень  сільського бюджету при застосуванні максимальних ставок складуть у перший рік регулювання 2163,9 грн.: від платників І групи – 145,9 тис. грн.., від платників ІІ групи – 2018,0 тис. грн.

Альтернатива є прийнятною, так як в більш повній мірі забезпечить надання соціальних послуг населенню, фінансування програм сільського бюджету та забезпечення розвитку громади.

 

*При описі альтернатив використовувалися прогнозна кількість платників єдиного податку І та ІІ груп, надані Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області станом на 01.01.2021. 

**Максимальна ставка податку для платників І групи 10% – 248,10 грн. на 2022 рік (від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом прогнозовано на 2022 рік – 2 481 грн.),  ІІ групи 20% – 1 340,00 грн. на 2022 рік (від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом прогнозовано на 2022 рік –  6 700,00 грн.).

Обсяг надходжень може бути відкоригований у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на  законодавчому рівні. 

 

 

 

 

Розрахунок витрат суб’єктів господарювання  та вигод органів 

місцевого самоврядування при встановленні ставок єдиного податку

(альтернатива 3)
 
Таблиця 5

   

% від прожитко-вого мінімуму, установле-ного на 
Сума оплати за місяць,
грн
Сума оплати, грн
Прогнозна кількість платників податку 
Сума надходжень, грн
Прогнозо-ваний розмір надхо-джень до зведеного бюджету Першотравневської сільської терито-ріальної громади за п’ять років,
1.01.
2022
01.01.
2023
01.01.
2022
01.01.
2023
у перший рік (стар-товий рік упро-ваджен-ня регу-люван-ня)
періо-дична
(за нас-тупний  рік)
 
у пер-ший рік (стар-то-вий)
пе-ріо-дич-на (за нас-туп-ний  рік)
 
у перший рік (стар-товий рік упро-вадження регулюван-ня)
періодич-на (за наступ-ний  рік)
 
2=
2 481 грн  x 1*
2=
2 684 грн  x 1*
1
2
3
4=2 х 
12 міс.
5=3 х 
12 міс.
6
7
8=6 х 4 міс
9=7 х 5
10=9 х 4 роки + 8 

10

248,1

268,4

2977,2

3220,8

49

49

145 883

157 819

777 159,0*













 

*При розрахунку враховано розмір прожиткового мінімуму у 2022 році – 2 481 грн, 2023 році – 2 684 грн. (лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 № 05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік»). Обсяг надходжень може бути відкоригований у разі зміни  розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб  на  законодавчому рівні. 

 

Для суб’єктів господарювання – платників єдиного податку ІІ групи 

                                                                                              Таблиця 6

% від мінімальної заробітної плати на 
Сума оплати за місяць,
грн
Сума оплати, грн
Прогнозна кількість платників податку 
Сума надходжень, грн
Прогнозова-ний розмір надходжень 
до зведеного бюджету Першотравневської сільської терито-ріальної громади за п’ять років
01.01.
2022
01.01.
2023
01.01.
2022
01.01.
2023
у пер-ший рік (стар-товий рік упро-ва-джен-ня регу-люван-ня)
періо-дична (за нас-тупний  рік)
 
у пер-ший рік (ста-рто-вий
пе-ріо-дич-на (за нас-туп-ний  рік)
 
у перший рік (стар-товий рік упро-вадження регу-лювання)
періодич-на (за нас-тупний  рік)
 
2=
6 700  грн   x 1*
2=
7 176   грн    x  
1*
1
2
3
4=2 х 
12 міс.
5=3  х 
12 міс.
6
7
8=6 х 4 
9=7 х 5
10=9 х 4 роки + 8 

20

1 340,00

1 435,20

16 080,00

17 222,40

251

251

4 036 080,00

4 322 822,40

21 327 369,60*

 

*Прогнозний показник регулювання на один рік та на п’ять років розраховувався                        від розміру мінімальної заробітної плати (у 2022 році – 6 700 грн., 2023 році – 7 176 грн.) відповідно до листа Міністерства фінансів України від 13.08.2020   №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік». Обсяг надходжень може бути відкоригований у разі зміни  розміру мінімальної заробітної плати  на  законодавчому рівні.

Примітка: сума надходжень до бюджету Першотравневської сільської територіальної громади від платників І, ІІ групи єдиного податку, які не використовують працю найманих осіб, може бути змінена (таблиці 3– 6) у зв’язку зі звільненням від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік, на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка непрацездатності, якщо вона триває тридцять і більше календарних днів [п.295.5 статті 295 Кодексу (зі змінами та доповненнями)]. 

 

Розрахунок витрат суб’єктів господарювання  та вигод органів 
місцевого самоврядування при збільшенні ставок єдиного податку 
до максимального, установленого законодавством (альтернатива 2)
Для суб’єктів господарювання – платників єдиного податку І групи
                                                                                                                                          Таблиця 3
% від прожитко-вого мінімуму, установле-ного на 
Сума оплати за місяць,
грн
Сума оплати, грн
Прогнозна кількість платників податку 
Сума надходжень, грн
Прогнозова-ний розмір надходжень до зведеного бюджету Першотравневської сільської терито-ріальної громади за п’ять років, грн
01.01.
2022
01.01.
2023
01.01.
2022
01.01.
2023
у пер-ший рік (стар-товий рік упро-ваджен-ня регу-лювання) 
періо-дична (за нас-туп-ний  рік)
 
у пер-ший рік (ста-рто-вий)
 пері-
одич-
на (за
нас-
туп-ний
рік)
у перший рік (стар-товий рік упро-вадження регу-лювання) 
періодич-на (за нас-тупний  рік) 
 
2=
2 481 грн  x 
1*
2=
2 684 грн x 
1*
1
2
3
4=2 х 
12 міс.
5=3 х 
12 міс.
6
7
8=6 х 4
9=7 х 5
10=9 х 4 роки + 8

10

248,1

268,4

2977,2

3220,8

49

49

145 883

157 819

777 159,0*

 

* Прогнозний показник регулювання на один рік та на п’ять років розраховувався                   від  розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб  (у 2022 році – 2 481 грн.,  2023  році – 2 684 грн.) відповідно до листа Міністерства фінансів України від 13.08.2020   №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік». Обсяг надходжень може бути відкоригований у разі зміни  розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб  на  законодавчому рівні. 

 

  Для суб’єктів господарювання – платників єдиного податку ІІ групи 

Таблиця 4

% від мінімальної заробітної плати на 
Сума оплати за місяць,
грн
Сума оплати, грн
Прогнозна кількість платників
 податку 
 
Сума надходжень, грн
Прогнозова-ний розмір надходжень єдо зведеного бюджету Першотравневської сільської терито-ріальної громади за п’ять років, грн
01.01.
2022
01.01.
2023
01.01.
2022
01.01.
2023
у перший рік (стар-товий рік упро-ваджен-ня регу-лювання) 
періо-дична (за нас-тупний  рік)
 
у пер-ший рік (стар-то-вий)
пері-
одич-
на (за
нас-
туп-ний
рік)
у перший рік (старто-вий рік упрова-дження регулюван-ня)
періодична (за нас-тупний  рік)
 
2=
6 700 грн  x 1*
2=
7 176 грн  x 1*
1
2
3
4=2 х 
12 міс
5=3 х 
12 міс.
6
7
8=6 х 4 
9=7 х 5
10=9 х 4 роки + 8 

10

670,00

717,60

8040,00

8611,20

251

251

2 018  040,00

2 161 411,20

10 663 684,80*

 

*Прогнозний показник регулювання на один рік та на п’ять років розраховувався                            від  розміру мінімальної заробітної плати (у 2022 році – 6 700 грн., 2023 році – 7 176 грн.) відповідно до листа Міністерства фінансів України від 13.08.2020   №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік». Обсяг надходжень може бути відкоригований у разі зміни  розміру мінімальної заробітної плати  на  законодавчому рівні.

 

Із розрахунків видно, що досягнення цілей можливе при встановленні  розміру ставок єдиного податку для платників  І групи  –  10%,  ІІ групи – 20%  (таблиці 3, 4).

 

Оцінка впливу на сферу інтересів 

держави (органів місцевого самоврядування)

Таблиця 7

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

1

2

3

Альтернатива 1

Відсутні

Відсутні.

Втрати бюджету Першотравневської сільської територіальної громади  на виконання    цільових    програм: соціальних, економічних,  тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо (описані в розділі І) на прогнозованому рівні від сплати єдиного податку в перший рік регулювання можуть складати 2163,9 тис. грн..

Альтернатива 2

Виконання вимог Кодексу, використання економічних ресурсів сільської ради для забезпечення надходжень до  бюджету Першотравневської сільської територіальної громади від сплати єдиного податку, що можуть бути спрямовані на виконання цільових програм: соціальних, економічних, тощо,  фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо на прогнозованому рівні в перший рік регулювання 2163,9 тис грн..

Витрати часу, матеріальних ресурсів для податкових органів на адміністрування єдиного податку в межах бюджетних асигнувань

Альтернатива 3

Виконання вимог Кодексу та  забезпечення максимальних надходжень до бюджету Першотравневської сільської територіальної громади від сплати єдиного податку; збільшення витрат на соціально-економічний розвиток сільської ради; виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

Прогнозоване надходження до  сільського бюджету в перший рік регулювання 2163,9 тис грн..

Витрати часу, матеріальних ресурсів для податкових органів на адміністрування єдиного податку, у межах бюджетних асигнувань

Примітка: при оцінці впливу використовувалися прогнозна кількість платників єдиного податку І та ІІ груп, надані Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.  

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян Першотравневської сільської територіальної громади

 

Таблиця 8

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

1

2

3

Альтернатива 1

Відсутні

Відсутні.

Втрати бюджету Першотравневської сільської  територіальної громади на виконання цільових програм (описані в розділі І) у перший рік регулювання – 2163,9 тис грн..

Альтернатива 2

Розвиток інфраструктури, збільшення кількості робочих місць; вирішення частини соціальних проблем населення сільської ради, підвищення соціального рівня, забезпечення виконання бюджетних цільових програм: соціальних, економічних, тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо на прогнозованому рівні. У перший рік регулювання  до  сільського бюджету надійде 2163,9 тис. грн..

Надходження до  сільського бюджету на прогнозованому рівні від сплати єдиного податку можуть складати в перший рік регулювання 2163,9 тис грн.., що будуть спрямовані на виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях   освіти,   охорони   здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо (описані в розділі І). Але даного розміру не буде вистачати у повному обсязі для виконання запланованих програм

Альтернатива 3

Вирішення частини соціальних проблем населення за рахунок збільшення доходної частини  сільського бюджету.  Можливість використання надходжень від сплати єдиного податку до  сільського  бюджету на виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо на прогнозованому рівні у перший рік регулювання – 2163,9 тис грн

Надходження до  сільського бюджету на прогнозованому рівні від сплати єдиного податку можуть                складати в перший рік регулювання 2163,9 тис грн.., що будуть спрямовані на виконання цільових програм (забезпечення своєчасного фінансування соціально-захищених видатків та видатків розвитку сільської ради


Примітка: при оцінці впливу на сферу інтересів Першотравневської сільської територіальної громади  використовувалися прогнозна кількість платників єдиного податку І та ІІ групи, надані Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.


Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання*

Таблиця 9

Показник

великі

середні

малі

мікро

разом

Кількість суб’єктів господарю-вання, що підпадають під дію регулювання (у першому році та за п’ять років регулювання), одиниць



-



-



-



147



147

Питома вага групи в загальній кількості, відсотків 


-


-


-


100


100


*За даними Головного управління ДПС у Дніпропетровській області станом                            на 01.01.2021 

 

 

Таблиця 10

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Відсутні.

Зменшення бюджетних надходжень в перший рік регулювання на 2 163,9  тис грн..*

Відсутні.

Втрати бюджету Першотравневської сільської територіальної громади  в перший рік регулювання на прогнозованому рівні 2 163,9 тис грн..*.

Неможливість забезпечення фінансування  сільського бюджету на виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, тощо, фінансування  бюджетної  сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо

Альтернатива 2

Частково відсутні.

Зменшується надходження до  сільського бюджету, що вплине на недофінансування окремих галузей чи програм

Часові витрати на отримання інформації стосовно  оподаткування, інше, прямі матеріальні витрати на сплату єдиного податку суб’єктами господарювання, які підпадають під дію регулювання***.

Неможливість у повному обсязі забезпечення фінансування  сільського бюджету на виконання цільових програм.

 

Альтернатива 3

Є вигоди.

Є можливість збільшення видатків для фінансування соціально важливих сільських цільових програм тощо (описані в розділі І)

 

Часові витрати на отримання інформації стосовно  оподаткування, інше, прямі матеріальні витрати на сплату єдиного податку суб’єктами господарювання, які підпадають під дію регулювання***. Суб’єкти господарювання сплачуватимуть єдиний податок:

- І група при ставці 10% – 248,1 грн;

- ІІ група при ставці 20% – 1340,00 грн.**

 

 

*При оцінці впливу використовувалися прогнозна кількість платників єдиного податку І та ІІ до  сільського бюджету, надана Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській  області станом на 01.01.2021 

**Розрахунок вартості прямих витрат платників податку викладено в таблиці 2 додатка до аналізу регуляторного впливу.

***Розрахунок витрат з таблиці 4 додатка до аналізу регуляторного впливу проекту рішення сільської ради «Про встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва Першотравневської сільської ради».

 

IV. Вибір найбільш оптимального 

альтернативного способу досягнення цілей

 

Таблиця 11

Рейтинг

результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал

результа-тивності (за чотири-бальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

1

2

3

Альтернатива 1

1

Відсутні надходження до бюджету Першотравневської сільської територіальної громади , його втрати на прогнозованому рівні в перший рік регулювання – 2163,9 тис грн..*

Альтернатива 2

2

Надходження до сільського бюджету будуть зменшені, буде не в повному обсязі забезпечено виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.


Альтернатива 3

3

Цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті повною мірою. Надходження до бюджету забезпечать виконання цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, тощо, фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту тощо.

Суб’єкти господарювання сплачуватимуть єдиний податок:

- І група при ставці 10% – 248,10 грн.;

- ІІ група при ставці 20% – 1340 грн.

 

*При оцінці впливу використовувалася прогнозна кількість платників єдиного податку  І та ІІ груп до Першотравневської сільської ради, надана Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області станом на 01.01.2021. 


Оцінка ступеня досягнення визначених цілей визначається за чотирибальною системою, де:

4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);

3 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1 – цілі ухвалення регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

 

Оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу*

Таблиця 12

Категорія впливу

Відповідь

1

2

А. Обмежує кількість або звужує коло постачальників.

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні


1. Надає суб’єкту господарювання виключні права на поставку товарів чи послуг

Ні

2. Запроваджує режим ліцензування, надання дозволу або вимогу погодження підприємницької діяльності з органами влади

Ні

3. Обмежує здатність окремих категорій підприємців постачати товари чи надавати послуги (звужує коло учасників ринку)

Ні


4. Значно підвищує вартість входження в ринок або виходу з нього

Ні

5. Створює географічний бар’єр для постачання товарів, виконання робіт, надання послуг або інвестицій

Ні

Б. Обмежує здатність постачальників конкурувати.

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні


1. Обмежує здатність підприємців визначати ціни на товари та послуги

Ні

2. Обмежує можливість постачальників рекламувати або здійснювати маркетинг товарів чи послуг

Ні

3. Установлює стандарти якості, що надають необґрунтовану перевагу окремим постачальникам порівняно з іншими, або стандарти вищого рівня якості, ніж той, який обрали б окремі достатньо поінформовані споживачі

Ні


4. Суттєво збільшує витрати окремих суб’єктів підприємництва порівняно з іншими (зокрема внаслідок дискримінаційного ставлення до діючих та нових учасників ринку)

Ні

В. Зменшує мотивацію постачальників до активної конкуренції.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні

1. Запроваджує режим саморегулювання або спільного регулювання

Ні

2. Вимагає або заохочує публікувати інформацію про обсяги виробництва чи реалізацію, ціни та витрати підприємств

Ні

Г. Обмежує вибір та доступ споживачів до необхідної інформації.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

Ні

1. Обмежує здатність споживачів вирішувати в кого купувати товар

Ні

2. Знижує мобільність споживачів унаслідок підвищення прямих або непрямих витрат на заміну постачальника

Ні


3. Суттєво обмежує чи змінює інформацію, необхідну для ухвалення раціонального рішення щодо придбання чи продажу товарів

Ні

 

 

Таблиця 13

Рейтинг

результатив-ності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи в рейтингу

1

2

3

4

Альтернатива 1

Відсутні

Відсутні. Втрати  сільського бюджету в  перший  рік регулювання на прогнозованому рівні 2163,9 тис грн..*

Неприйняття рішення значно зменшить надходження до сільського бюджету. Громада не отримає належного фінансування програм соціально-економічного розвитку

Альтернатива 2

Часткове вирішення частини соціальних проблем за рахунок збільшення надходжень до  сільського бюджету, прогнозна сума якого складатиме в перший рік регулювання 2 163,9 тис грн..

Суб’єкти господарювання будуть сплачувати податок за меншими ставками, що зменшить надходження до бюджету. Прогнозована сплата до  сільського  бюджету в перший рік регулювання 2163,9 тис. грн..*.


Прийняття рішення з зазначеними ставками  зменшить надходження до сільського бюджету. Громада не отримає належного фінансування програм соціально-економічного розвитку

Альтернатива 3

Надходження коштів до сільського бюджету згідно з очікуваними показниками в перший рік регулювання –                       4 182,0 тис грн.

Забезпечення економічного розвитку сільської ради та забезпечення фінансування цільових програм

Суб’єкти господарювання будуть сплачувати податок за максимальними ставками

Прогнозоване надходження до Покровського сільського бюджету складе                4 182,0 тис грн.

У рейтингу ре-зультативності альтернатива на першому місці. За рахунок прийняття максимальних ставок єдиного податку можливе перевиконання дохідної частини сільського бюджету. Проте прийняття такого рішення призведе до значного збільшення навантаження на суб’єктів господарювання. Можливе скорочення кількості зареєстрованих суб’єктів підприємницької діяльності, виникнення соціальної напруги серед населення.

*При оцінці впливу використовувалася прогнозна кількість платників єдиного податку  І та ІІ груп Першотравневської сільської ради, надана Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області станом на 01.01.2021. 

Таблиця 14

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику впливу зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

1

2

3

Альтернатива 1

Причиною відмови є необхідність наповнення  сільського бюджету на прогнозованому рівні в перший рік регулювання              2163,9 тис грн*

Відсутність коштів для наповнення сільського бюджету. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення або уповільнення змін економічного зростання, політичні впливи, дефіцит ресурсів тощо)

Альтернатива 2

Для досягнення встановлених цілей перевага  була  надана  цій  альтернативі, що надасть можливість  отримати додаткові надходження          до  сільського бюджету на рівні 2163,9 тис грн..

Суб’єкти господарювання сплачуватимуть єдиний податок:

- І група при ставці 10% – 248,10 грн.;

- ІІ група при ставці 10% –                         670,00 грн.


Наповнення коштами  сільського бюджету. Індикаторами можуть бути процеси та явища соціально-економічного характеру (прискорення  економічного зростання)

Альтернатива 3

Суб’єкти господарювання сплачуватимуть єдиний податок:

- І група при ставці 10% – 248,10 грн.;

- ІІ група при ставці 20% –                         1340,00 грн.


На дію регуляторного акта можливий вплив зовнішніх чинників – ухвалення змін та доповнень до чинного законодавства в цій сфері. Прийняття такого рішення призведе до значного збільшення навантаження на суб’єктів господарювання. Можливе скорочення кількості зареєстрованих суб’єктів підприємницької діяльності, виникнення соціальної напруги серед населення.

Крім того, на кількість суб’єктів господарювання може вплинути економічна ситуація, оскільки працездатне населення шукає джерела доходу за територіальними межами країни та сільської ради

 

*При оцінці впливу використовувалася прогнозна кількість платників єдиного податку  І та ІІ груп  Першотравневської сільської ради, надана Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області станом на 01.01.2021.

 


V. Механізми та заходи, що забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Механізмом розв’язання вказаної вище проблеми є ухвалення рішення сільської ради «Про встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва Першотравневської сільської ради» відповідно до вимог чинного законодавства.

З метою наповнення сільського бюджету проектом рішення сільської ради пропонується встановити розмір ставок єдиного податку: для платників І групи єдиного  податку - 10% від прожиткового мінімуму встановлено для працездатних осіб, для платників ІІ групи єдиного податку - 10% від мінімальної заробітної плати на початок бюджетного періоду.

Задля забезпечення виконання вимог чинного законодавства України, документи з регуляторної політики підлягають оприлюдненню на офіційному вебсайті Першотравневської сільської ради , у засобах масової інформації в термін, установлений законодавством, з метою отримання зауважень і пропозицій у строк, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Рівень поінформованості є досить високим, оскільки мешканці користуються не тільки паперовими носіями засобів масової інформації, але й електронною їх версією (статистичні дані не обраховуються).

Таким чином, упровадження регуляторного акта забезпечить дотримання норм чинного законодавства у сфері податкових відносин як органами державної податкової служби, органами місцевого самоврядування, так і суб’єктами господарювання (фізичними особами-підприємцями), які сплачують єдиний податок у порядку та на умовах, визначених Кодексом і цим рішенням, з одночасним уведенням спрощеного обліку та звітності.

При встановленні податків очікувані вигоди будуть завжди меншими витрат на регулювання, оскільки витрати на регулювання складаються з прямих витрат (які дорівнюють очікуваним надходженням) та адміністративних витрат суб’єктів господарювання.



VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від 

ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи 

органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, 

які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги

     Дія регуляторного акта не поширюється на суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва,  тому  розрахунки витрат на одного суб’єкта господарювання та бюджетних витрат на адміністрування зазначеної категорії  відповідно  до  Методики  проведення  аналізу впливу регуляторного

акта (Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження Методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта») не проводилися. Податок не є новим, тому додаткових витрат бюджету на впровадження та адміністрування  регулювання не передбачається. Незалежно від того чи будуть встановлені ставки єдиного податку для платників І та ІІ груп, видатки податкових органів та органів місцевого самоврядування не зміняться.

Питома вага суб’єктів І та ІІ груп малого підприємництва (мікро) у загальній  кількості  суб’єктів  господарювання,  на яких поширюється дія  регуляторного акта, складає 100 відсотків.

У зв’язку з тим, що питома вага суб’єктів малого підприємництва в загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, перевищує 10%, здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів місцевого самоврядування, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та для суб’єктів малого підприємництва згідно з Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва) (додаток).



VII. Обґрунтування запропонованого 

строку дії регуляторного акта

Рішення набирає чинності з 01.01.2022 на необмежений термін з можливістю внесення змін до нього та визнання його таким, що втратило чинність, у разі змін у чинному законодавстві та/або за результатами відстеження.

Передбачається, що платники єдиного податку І та ІІ груп будуть неухильно виконувати вимоги запропонованого проекту рішення, тобто в повному обсязі та своєчасно здійснювати податкові платежі.

Несплата (неперерахування) фізичною особою-платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та в строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до Кодексу.

У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платниками єдиного податку І, ІІ груп вимог, установлених Кодексом, анулювання реєстрації платника єдиного податку І, ІІ груп проводиться за рішенням такого органу, ухваленим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому допущено порушення. У такому випадку суб’єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту ухвалення рішення контролюючим органом.

Таким чином, суб'єкти господарювання, що обрали спрощену систему оподаткування, будуть зобов’язані виконувати вимоги запропонованого проекту рішення.

Упровадження та виконання вимог регулювання не потребує додаткового забезпечення ресурсами, оскільки податок не є новим.

На дію регуляторного акта можуть негативно вплинути значні темпи інфляції та економічна криза.

 

VIIІ. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Досягнення визначених цілей шляхом виконання вимог нового регуляторного акта принесе вигоди без необхідності залучення додаткових витрат органів місцевого самоврядування.

До кількісних показників належать: кількість платників єдиного податку І, ІІ групи, на яких поширюється дія регуляторного акта, та суми надходжень від його сплати. До часового показника – установлення ставок податку відповідно до вимог чинного законодавства України, до якісного – рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень акта.

До вигод належить забезпечення фінансування сільських цільових програм за рахунок додаткових надходжень до  бюджету Першотравневської сільської територіальної громади від сплати податку.     

Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:

 

Таблиця 15

№ п/п

Показник

У перший рік (стартовий рік упро-вадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

За п’ять років

1

Кількість платників податку, на яких поширюватиметься регуляторний акт*

300

300

300

2

Надходження коштів до бюджету Першотравневської сільської територіальної громади від сплати єдиного податку

(тис грн..)

2163,9

2319,2

11 440,8


3

Розмір часу й коштів, що витра-чатимуться суб’єктами господа-рювання, пов’язаними з вико-нанням вимог акта

(год. /  тис грн)**

1,75 год. / 4,3 тис грн

1,75 год. / 4,6 тис грн

1,75 год./

28,9  тис грн

4

Рівень поінформованості суб’єк-тів господарювання з основних положень акта

Високий

Високий

Високий

*Кількість платників на 2022 рік за даними Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

**Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання – фізичними особами, пов’язаний з виконанням вимог акта, може бути змінений, якщо зміняться розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. 

 


IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

         Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися:

- у терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами:

- базове відстеження буде проводитися до дня набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки стану суспільних відносин, на врегулювання яких спрямована дія акта;

- повторне відстеження через рік після набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки ступеня досягнення визначених ним цілей;

- періодичні відстеження будуть проводитися раз на кожні наступні 3 роки, починаючи з дня закінчення заходів щодо повторного відстеження результативності дії регуляторного акта.

 Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися відповідальними за підготовку – фінансовий відділ Першотравневської сільської ради шляхом аналізу статистичних даних щодо чисельності платників податку та надходження коштів до  бюджету Першотравневської сільської територіальної громади, наданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області розробникам регуляторного акта.

У разі виявлення проблемних питань, вони будуть урегульовані шляхом унесення відповідних змін до регуляторного акта.


 


Начальник фінансового відділу                                                Т.СЕРБІНА

 


 

 

 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  1

до аналізу регуляторного впливу до проекту регуляторного акта - рішення сільської ради «Про встановлення ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва Першотравневської сільської ради»

 

 ТЕСТ  малого підприємництва (М-Тест)


1. Консультації з представниками малого

підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та детального переліку процедур, виконання яких необхідне для здійснення регулювання.


Таблиця 1

п/п

Вид консультації (публічні консультації прямі («круглі столи», наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити до підприємців, експертів, науковців тощо)

Чисель-ність учасників консуль-тацій, 

осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

Проведення засідання постійної комісії з питань фінансів, бюджету, планування, соціально – економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва  

3

Отримання інформації щодо розмірів ставок єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва: платників І групи – 10%, ІІ групи – 10%; підтвердження розміру непрямих витрат суб’єктів господарювання на виконання вимог регулювання; оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу

2

Робочі зустрічі з представниками малого бізнесу

4

3

Телефонні консультації

4



 

4


Проект рішення з аналізом регуляторного впливу розміщено на офіційному сайті сільської ради з метою ознайомлення всіх суб’єктів господарювання та отримання зауважень та пропозицій

Користу- вачі сайту



 

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва

Чисельність суб’єктів мікропідприємництва – 147 на яких поширюється регулювання.

На кількість суб’єктів господарювання може вплинути змінення групи платників податків та система їх оподаткування, економічна ситуація, оскільки працездатне населення шукає джерела доходу за територіальними межами країни й міста.

Питома вага суб’єктів І та ІІ груп  малого підприємництва в загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив, складає 100%.


3. Розрахунок витрат суб’єктів малого 

підприємництва на виконання вимог регулювання

 

 

ВИТРАТИ

на одного суб’єкта господарювання малого підприємництва, що виникають унаслідок дії регуляторного акта

Таблиця 2

№ п/п

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік упровадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п’ять років

1

2

3

4

5

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання 

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

Не передбачає витрат на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо

2

Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/ обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо)

Додаткових витрат не передбачено


3

Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо)

Додаткових витрат не передбачено


4

Прогнозована річна сплата єдиного податку платниками, грн:

Розрахунки наведено в таблицях 3, 4 аналізу регуляторного впливу 

І групи –                145 888,0


ІІ групи –                                2 018 040,00.

Усього             2 163 928,00

І групи –

157 819,0


ІІ групи –

2 161 411,20.

Усього

2 319 230,20

І групи –

777 164,0,


ІІ групи –

10 663 684,80.

Усього

11 440 848,80

5

Кількість суб’єктів господарювання малого підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць  

147

І групи – 49;

ІІ  групи – 98.

Усього –147

147

І групи – 49;

ІІ  групи – 98.

Усього – 147

147

І групи – 49;

ІІ  групи – 98.

Усього – 147

6

Сумарні витрати суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядки 1 + 2 + 3 + 4), грн

2 163 928,00

2 319 230,20

11 440 848,80

 

 

Продовження додатка

1

2

3

4

5

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

7

Процедури отримання первинної   інформації   про   вимоги регулювання:формула:

витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата)

- за перший рік = 0,25* Х              41,88**грн.. = 10,47 грн. для фізичних осіб;

за наступний  рік (періодичні) = 0,25* Х 44,85** = 11,21 грн. для фізичних осіб;

- за 5 років = 11,21 грн. Х                4 роки +10,47грн = 55,31 грн

10,47


11,21

 

55,31


8

Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські                     товари тощо)

Податок не є новим, додаткових витрат не передбачено

 

9

Процедура офіційного звітування: формула:

за перший рік:

- витрати часу з підготовки звіту = 0,2* год.                   (41,88** грн  Х 0,2 год.) =            8,38 грн; 

- витрати часу на подання звіту = 1,3* год.                   (41,88** грн  Х 1,30 год.) = 54,44 грн;

8,38 грн + 54,44 грн =                62,82 грн;

за наступний  рік (періодичні): 

- витрати часу з підготовки звіту = 0,2* год.                   (44,85** грн  Х 0,2 год.) =            8,97 грн; 

- витрати часу на подання звіту = 1,3* год.                   (44,85** грн  Х 1,30 год.) = 58,31 грн

8,97грн +58,31 грн = 67,28 грн;

за 5 років:

67,28 грн  Х 4 роки + 62,82 грн = 331,94 грн

62,82

 

 


67,28

 

.

.

331,94

 


Продовження додатка

1

2

3

4

5

10

Процедура забезпечення процесу перевірок:

- витрати часу на забезпечення процесу перевірок контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта  малого   підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік = 41,88 грн Х  0,5 год. = 20,94 ***грн;

за наступний  рік (періодичні): 

44,85 грн Х 0,5 год. =         22,43 ***грн;

за 5 років:

22,43 грн Х 4 роки+20,94 грн = 110,66 грн

20,94***

 

 

 

 

22,43***

 

 

 

 

110,66***

 

 

 

.

11

Інші процедури

Не передбачено

Не передбачено

Не передбачено

12

РАЗОМ (сума рядків: 7 + 8 + 9 + 10 + 11), грн

73,29

78,49

497,91

13

Кількість суб’єктів господа-рювання малого підприєм-ництва, на яких буде поши-рено регулювання, одиниць

147

147

147

14

Сумарні витрати суб’єктів малого підприємництва, на виконання регулювання (вар-тість регулювання) (рядок             12 х рядок 13), грн


10773,63

11538,03

73192,77

15

РАЗОМ (сума рядків: 6 + 14), грн

2 174 701,63

2 330 768,23

11 514 041,57

 

            *Відповідно до пп. 1, 3, 6, карти 11 міжгалузевих нормативів чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від              26 вересня 2003 року №269 «Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку»).

**Для розрахунку витрат використовується орієнтовний мінімальний розмір заробітної плати (лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 № 05110-14-6/25074),  орієнтовна мінімальна заробітна плата у 2022 році – 6 700 грн, у погодинному розмірі –                6 700 грн / 160 год.  = 41,88 грн/год.; у 2022–2025 роках – 7 176 грн,  у погодинному розмірі – 7 176 грн /  160 год. = 44,85 грн/год. Обсяг витрат може бути відкоригований у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати на законодавчому рівні.

***Відповідно до статті 77.1. Кодексу платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше ніж раз на три календарні роки. Ураховуючи зазначене, при розрахунку витрат на 5 років ці витрати враховувалися в колонці 5 у загальних витратах.

Примітка: сума надходжень до  бюджету  Першотравневської сільської територіальної громади від платників єдиного податку І та ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, може бути змінена, у зв’язку зі звільненням від сплати єдиного податку протягом одного  календарного  місяця  на  рік  на  час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка непрацездатності, якщо вона триває тридцять і більше календарних днів (п.295.5 статті 295 Кодексу (зі змінами та доповненнями). 

 

БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

на адміністрування регулювання для суб’єктів малого підприємництва

Державне регулювання рішення не передбачає утворення нового державного   органу   (або  нового  структурного  підрозділу  діючого  органу).

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування

регулювання – Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

(Вартість 1 години заробітної плати:  у 2022 році – мінімальна заробітна плата 6 700,00 грн / кількість робочого часу за 1 місяць 160 год. =                      41,88 грн/год.; у 2023–2026 роках – мінімальна заробітна плата 7 176, 00 грн /  кількість робочого часу за 1 місяць 160 год. = 44,85 грн/год.).


Таблиця 3

№ п/п

Процедура регулювання суб’єктів  малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб'єкта господарювання)

Пла-нові вит-рати часу на про-це-дуру, годи-ни

Вар-тість часу спів-робітни-ка органу місцевого самовря-дуванння відповід-ної кате-горії (за-робітна плата) грн/ годин

Оцінка кіль-  кості проце-дур за рік, що припа-дають на одного суб’єк-та

Оцінка кілько-сті  суб’єк-тів, що підпа-дають під дію проце-дури регулю-вання

Витрати на адміні-стрування регулюван-ня за рік, грн**

1

2

3

4

5

6

7

1

Облік суб’єктів господарю-вання, що перебувають у сфері регулювання.

Діючі суб’єкти обліковані, у тому числі:

для діючих*;

для нових платників






0,2,

0,4






41,88,

41,88






1,

1






147

-






1231,27

-


Поточний контроль за                         суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі камеральний




0,5




41,88




1




147




3078,18

3

Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання (оскільки не може бути 100% порушень, беремо 5% платників – фізичних осіб)




0,5




41,88




1




7




146,58

4

Реалізація одного окремого              рішення щодо порушення вимог

регулювання (оскільки не може бути  100%  порушень,   беремо

5% платників – фізичних осіб)


0,5


41,88


1


7


146,58

5

Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарю-вання (усі порушники не   будуть оскаржувати рішення, беремо 50% від загальної кіль-кості платників, які можуть мати порушення, рядок 3)






0,5






41,88






1






74






1549,56

6

Підготовка звітності за результатами регулювання


0,2


41,88


1


147


1231,27


РАЗОМ  за рік


х

х

х

7 383,44


Разом за п’ять років


х

х

х

36 917,20

 

*За даними Головного управління  ДПС у Дніпропетровській області прогнозована кількість платників єдиного податку  складе 147 осіб. Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням процесу регулювання державними органами, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації та на кількість суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, і на кількість процедур за рік. Для розрахунку витрат використовується орієнтовний мінімальний розмір заробітної плати на 2022 рік 6 700,00 грн., 2023 рік – 7 176,00 грн. (лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 № 05110-14-6/25074),  у погодинному розмірі – 41,88 грн. (6 700,00 грн. / 160 год.), 44,85 грн. (7 176,00 грн. / 160 год.). 


За прогнозними показниками, наданими Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, кількість платників складе 300 осіб. Розрахункова сума надходжень до бюджету Першотравневської сільської ради у 2022 році – 2 163,9 тис грн.., прямі витрати суб’єктів господарювання будуть на рівні 2 163,9 тис грн.

Ураховуючи, що ставки єдиного податку запропоновано встановити на рівні 10%  розрахунок витрат суб’єктів господарювання наведено в таблицях:

 
Розрахунок витрат суб’єктів господарювання  та вигод органів
 місцевого самоврядування при встановленні ставок єдиного податку 
(альтернатива 3)
 
Для суб’єктів господарювання – платників єдиного податку І групи  
                                                                                                            
                                                                                                                                          Таблиця 4
% від прожиткового мінімуму, установле- 
     ного на                       % від прожит-кового мінімуму, установле-ного на 
Сума оплати за місяць,
грн
Сума оплати, грн
Прогнозна кількість платників податку 
Сума надходжень
Прогнозо-ваний розмір надходжень до зведеного бюджету Першотравневської сільської терито-
ріальної  громади
за п’ять років, грн
01.01.
2022
01.01.
2023
01.01.
2022
01.01.
2023
у пер-ший рік (стар-товий рік упро-ваджен-ня регу-лювання) 
періо-дична (за нас-тупний  рік) 
 
у пер-ший рік
(стар-товий)
періодич-на (за нас-
туп-ний
рік)
 
у перший рік (стар-товий рік упро-вадження регулю-вання) 
періодич-на (за нас-тупний  рік) 
 
2=
2481 грн  x 1*
2=
2 684 грн  x 1*
1
2
3
4=2 х 
12 міс.
5=3 х 
12 міс.
6
7
8=6 х 4 
9=7 х 5
10=9 х 4 роки  + 8

10

248,10

268,4

2977,2

3220,80

49

49

145 882,80

157 819,20

777 159,60*

 

*Прогнозний показник регулювання на один рік та на п’ять років розраховувався               від  розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб  (у 2022 році – 2 481 грн.,  2023  році – 2 684 грн.) відповідно до листа Міністерства фінансів України від 13.08.2020         №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік». Обсяг надходжень може бути відкоригований у разі зміни розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб  на  законодавчому рівні. 

 

  Таблиця 5
Для суб’єктів господарювання – платників єдиного податку ІІ групи 
 
% від мінімальної заробітної плати на 
Сума оплати за місяць,
грн.
Сума оплати, грн
Прогнозна кількість платників податку 
Сума надходжень
Прогнозова-
ний розмір надходжень до зведеного бюджету Першотравневської сільської терито-ріальної громади  за п’ять років, грн  
01.01.
2022
01.01.
2023
01.01.
2022
01.01.
2023
у перший рік (стар-товий рік упро-ваджен-ня регу-люван-ня) 
періо-дична (за нас-тупний  рік) 
 
у пер-ший рік
(стар-
то-вий)
пе-ріо-дича
(за
нас-
туп-ний
рік)
у перший рік (стар-товий рік упро-вадження регу-лювання) 
періодична (за нас-тупний  рік) 
 
2=
6 700 грн  x 1*
2=
7 176 грн  x 1*
1
2
3
4=2 х 
12 міс.
5=3 х 
12 міс.
6
7
8=6 х 4
9=7 х 5
10=9 х 4 роки + 8

10

670,00

717,60

8040,00

8611,20

251

48

2 018 040,00

2 161 411,20

10 663 684,80*

 

*Прогнозний показник регулювання на один рік та на п’ять років розраховувався                            від розміру мінімальної заробітної плати (у 2022 році – 6 700 грн., 2023 році –                                     7 176 грн) відповідно до листа Міністерства фінансів України від 13.08.2020                     № 05110-14-6/25074  «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік». 

Обсяг надходжень може бути відкоригований у разі зміни  розміру мінімальної заробітної плати  на  законодавчому рівні.

 

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів  малого підприємництва 

(малого та мікропідприємництва), що виникають на виконання вимог регулювання

                                                                                                                                              Таблиця 6

п/п

Показник

Перший рік регулювання (стартовий), грн

За п’ять  років,  грн

1

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

2 163 922,80

11 440 844,40

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

10 773,63

73 192 ,77

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого  регулювання (рядок 1+ рядок 2)

2 174 696,43


11 514 037,17

4

Бюджетні витрати на адміністрування регу-лювання суб’єктів малого підприємництва

7383,44

36 917,20

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

2 182 079,87

11 550 954,37

 

 

5. Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для 

малого підприємництва щодо запровадження регулювання

 

Коригуючи (пом’якшувальні) заходи не розробляються, оскільки запропонований регуляторний акт спрямований на створення в межах груп оподаткування рівних умов для всіх суб’єктів господарювання.






 

Начальник фінансового відділу                                                Т.СЕРБІНА

 

 

 



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux